Súťaž Mladý ekofarmár 24. ročník celoštátneho kola na SOŠ Pruské

V dňoch 9.5. - 11.5.2023 sa na Strednej odbornej škole v Pruskom konal 24.ročník celoštátneho kola súťaže Mladý ekofarmár. Vyhlasovateľom súťaže bolo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a súťaž prebiehala pod záštitou Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a Trenčianskym samosprávnym krajom. Poslaním tejto súťaže je prispieť k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov v poľnohospodárstve. Vytvárať trvalý vzťah k poľnohospodárstvu a k svojmu odboru.
V súčasných zložitých podmienkach výroby mlieka a jeho spracovania, ako aj neustáleho tlaku na kvalitu potravín je význam tejto súťaže viac ako aktuálny.
Súťaž poskytuje súťažiacim a pedagógom možnosť porovnania obsahu a úrovne vzdelávania na školách, výmeny skúseností a tiež obohatenie výučby o nové poznatky.
Súťaže sa zúčastnilo rekordný počet 31 žiakov , ktorí boli z dvanástich stredných odborných škôl z celého Slovenska.


Súťaž pozostávala z piatich disciplín:
1. Test o mlieku
2. Vlastné dojenie
3. Laboratórne skúšky surového kravského mlieka
4. Hodnotenie kvality mlieka
5. Rastlinná výroba a krmovinárstvo


Víťazom sa stala žiačka zo SOŠ Žilina Aneta Hartelová
2. miesto obsadila Juliána Zitová z SOŠ Topoľčany a na 3. mieste sa umiestnila domáca žiačka z SOŠ Pruské Michaela Ferencová . Víťazom blahoželáme. Všetci súťažiaci ukázali svoje majstrovstvo vo svojom odbore a dúfam, že aj o desať rokov bude mať kto dorobiť na našom krásnom agrárnom Slovensku mlieko a mliečne výrobky.
Na záver súťaže sa poďakoval predseda celoštátnej komisie prof. Ing. Vladimír Tančin DrSc všetkým účastníkom a taktiež riaditeľke školy Ing. Janke Fedorovej za kvalitnú prípravu súťaže a jej priebeh.

Spracoval:
Ing. Jozef Hudec


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2023 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30